Life is short. It’s a simple fact.

Don't waste your precious days working in
a place where you don't belong

Scroll down to see more

Do we have a
#match?

What we mean above is that it’s essential to choose your future employer wisely. We consider ourselves a great place to work and develop a career, but only for a certain group of people.

If you are wondering if you fit into our organization, we strongly recommend you to read our identity code. It’s the best way to quickly collect important information about our business philosophy.

You should know that we are still quite a young organization which has grown rapidly over the last years. We struggle with typical growing pains and we are aware that it is not everyone’s favourite environment. On the other hand, where can you find more exciting challenges and adventures? We have plenty of them.

Find out more about our business philosophy

Identity

How we hire

We put a lot of effort into each recruitment process to ensure that we have the right people on board. Every recruitment is unique, but generally speaking, we rely on competence-based interviews and various psychometric tests.

Our hiring process

1. Review

Our experts carefully review applications against various criteria.

2. Contact

We contact selected candidates to get to know you better.

3. Inteviews

We combine various interviewing method depending on the position.

4. Offer

We make an offer to the person who we consider is the best fit.

Benefits and perks

* Available in selected offices

Paid time off

26 days in a year for everyone

English lessons

Individual programs or group classes

Sport card
Sport card

Co-financing of Multisport card

Paid sick leave

For every employee

Access to internal library

Updated regularly and upon request

Flexible working hours

You can start at any time between 8 and 10 a.m

Life insurance

Extra support at tougher moments

Private medical care

Medicover or Luxmed, depending on your preferences.

Remote work available

On conditions agreed with your manager.

Our job offers

Filter by location

Poland - Warszawa

Senior Project Manager, Office of the CEO

Raisead to spółka holdingowa i brand parasolowy międzynarodowej grupy kapitałowej o polskim pochodzeniu i kapitale. Choć wywodzimy się z kategorii firm internetowych, dziś w ramach Raisead Holding skupiamy działalność biznesów z różnych branż i sektorów. Każdego dnia, ciężko pracujemy budując krok po kroku wspaniałe biznesy.

Jako Senior PM, pracujący bezpośrednio z zarządem holdingu, będziesz współpracować cross-funkcyjnie ze wszystkimi spółkami w grupie. Będziesz działać w takich obszarach jak software development, e-commerce, marketing, logistyka, analityka, finanse, projektowanie produktów i prawo.

Aby sprawdzić się w tej roli musisz odznaczać się odwagą w podejmowaniu decyzji, nastawieniem na znajdowanie rozwiązań, wyjątkową umiejętnością odnajdowania się w każdym nowym zagadnieniu, zdolnością do szybkiego wyszukiwania wiarygodnych informacji i ich sprawnego przyswajania.

OFERUJEMY:

  • Możliwość uczestniczenia w ambitnych projektach;
  • Realny wpływ na kształtowanie organizacji;
  • Rozwój osobisty i szkolenia;
  • Prywatną opiekę medyczną, Multisport, ubezpieczenie na życie;
  • Naukę angielskiego;
  • 26 dni urlopu i elastyczne godziny;
  • Pracę z inspirującymi leaderami i zespołami.

ZADANIA NA STANOWISKU:

  • Przejmowanie trwających, niezrealizowanych i rozpoczynanie nowych projektów;
  • Zarządzanie każdym etapem realizacji projektu niezależnie od fazy, w której został powierzony;
  • Analiza sytuacji, harmonogramów i opracowanie strategii działania dla wielu procesów w tym samym czasie;
  • Nieustanna identyfikacja występujących problemów, reagowanie trafnymi decyzjami i ich rozwiązywanie lub zapobieganie ich powstawaniu;
  • Dążenie do udoskonalania procesów, które działają nieefektywnie i usuwanie przeszkód;
  • Wyznaczanie priorytetów i milestones;
  • Monitorowanie budżetów i efektywności prowadzonych działań;
  • Reaserch i analiza danych dotyczących powierzonych projektów;
  • Prowadzenie cross-działowej komunikacji, gromadzenie informacji niezbędnych do realizacji projektów;
  • Raportowanie postępów projektowych, efektywności i poziomu realizacji harmonogramów;
  • Budowanie relacji i zaangażowania zespołów w prowadzone projekty;
  • Organizacja spotkań projektowych;
  • Prowadzenie stałej analizy rynku i trendów w powierzonych obszarach;
  • Research, porównanie, testowanie i rekomendacja innowacyjnych rozwiązań i systemów;
  • Przygotowywanie analiz, raportów i trafnych rekomendacji dla zarządu spółki;
  • Definiowanie i kontrolowanie realizacji kluczowych wskaźników KPI.

Requirements :

WYMAGANIA:

  • Znajomość branż marketingu, technologii i e-commerce;
  • Min. 3 lata doświadczenia w samodzielnym prowadzeniu i zarządzaniu projektami;
  • Wysoko rozwinięte umiejętności analityczne i badawcze;
  • Umiejętność strategicznego myślenia;
  • Skoncentrowanie na realizacji celów;
  • Umiejętność myślenia poza schematami i znajdowania nieszablonowych rozwiązań;
  • Zdolność doprowadzania projektów o ponadprzeciętnym poziomie skomplikowania do finalizacji;
  • Szczegółowość i umiejętność spojrzenia na problem z szerszej perspektywy w długofalowym ujęciu;
  • Wysoki poziom asertywności, odwaga w podejmowaniu decyzji;
  • Bardzo dobra znajomość języka angielskiego.

Sounds good? Join our awesome team today!

Poland - Warsaw

ETL Developer / BI Analyst

JEŚLI JESTEŚ:

  • Analitycznym umysłem
  • Gotowy na wyzwania, rozwój zawodowy i ciężką pracę
  • Indywidualistą i jednocześnie umiesz pracować w zespole

CO OFERUJEMY:

  • Wsparcie i mentoring w Twoim rozwoju
  • Udział w różnorodnych projektach z dostępem do najnowszych wzorców technicznych i biznesowych z obszaru e-commerce oraz wsparcia biznesu (sprzedaż, logistyka, marketing i reklama, zarządzaniem produktami i wiele innych)
  • Miejsce w centralnym zespole Analiz i Raportowania z realnym wpływem na rozwój Grupy oraz pracę z interesującymi ludźmi

CZEGO OCZEKUJEMY OD CIEBIE:

  • Zaangażowanie, profesjonalizm i odpowiedzialność
  • Bardzo dobra znajomość MS SQL Server i SSIS (SQL Server Integration Services)
  • Doświadczenie w projektowaniu hurtowni danych, rozumienie koncepcji DWH, OLAP, Big Data
  • Znajomość narzędzi BI - Power BI lub podobnych (Tableau, QlikView i in.)
  • Minimum dwóch lat doświadczenia w pracy na analogicznym stanowisku
  • Dynamizm i energii w działaniu
  • Zdolności analitycznego myślenia i samodzielności

MILE WIDZIANE:

  • Doświadczenie w pracy z innymi bazami relacyjnymi jak MySQL, PostgreSQL czy bazami NoSQL,
  • Znajomość technologii chmurowymi (Azure, AWS, Google Cloud lub podobne) czy usługami typowo przeznaczonymi dla hurtowni danych (Snowflake, Amazon Redshift, Databricks lub inne)
  • Udział w różnorodnych projektach z dostępem do najnowszych wzorców technicznych i biznesowych

OFERUJEMY:

  • Elastyczne godziny pracy
  • Pracę w prestiżowym biurze z widokiem na Stadion Narodowy
  • Przyjazną atmosferę pracy w młodym zespole oraz wiele okazji do integracji
  • Możliwość uczestniczenia w ambitnych projektach i realny wpływ na kształt organizacji
  • Prywatną opiekę medyczną, pakiet Multisport oraz ubezpieczenie na życie
  • Świeże owoce, pyszną kawę i wyciskane soki z cytrusów!

Personal Assistant

Raisead is a holding company and an umbrella brand for an international capital group of Polish origin. Although we started as an Internet company, today Raisead Holding encompasses businesses across various industries and sectors. Territory-wise the group’s operations are concentrated in the EU area and the LATAM region. We work hard every day, building great businesses step-by-step.

Personal Assistant - is the director's daily support. The ideal candidate should perfectly switch between various tasks and projects, be able to easily deal with working under time pressure and have a "can do" attitude. PA is always ready for a bigger challenge and understands that there is no limited scope of responsibilities.
Are you perseverant, ambitious and goal oriented?

We offer:

  • Direct cooperation with visionary leaders,
  • Opportunity to participate in ambitious projects and a real impact on the shape of the organization,
  • Personal development,
  • Private medical care, Multisport package and life insurance,
  • 26 days holiday,
  • Friendly working atmosphere in a great, inspiring team.

The role requires a consistently high standard of pro-active support including, but not limited to:

  • Implementation of commissioned special projects, which may include: problem solving, process supervision, cooperation with various teams,
  • Supervising projects on behalf of the director and reporting progress,
  • Analysis of the activities of competition, new markets and industries,
  • Support in searching for new investment opportunities,
  • Conducting extensive research in various fields, verification of information - presentation of results,
  • Supervision of documents, preparation of letters and contracts,
  • Keeping a calendar, arranging and confirming appointments, medical visits, services,
  • Organization of business and private travel,
  • Monitoring cooperation with contractors in the office and apartment,
  • Realization of business and private orders,
  • Handling invoices and payments,
  • Verifying the effectiveness of processes and daily duties, suggesting automation and improvements,
  • Active search for opportunities to develop skills and knowledge that can be implemented in the organization.

  • Minimum of 2-3 years PA experience with proven success record,
  • Fluent English (speaking and writing B2 / C1),
  • Experience in research,
  • Ability to quickly acquire and verify information,
  • Cleverness and brilliance,
  • Experience in independent project management,
  • Driving license,
  • Courage in making decisions,
  • Can-do attitude,
  • Focus on the result and timely implementation,
  • Ability to think outside the box,
  • Accuracy.

No proper position?

Leave us your CV. We'll call you while recruiting people of your profile

    Leave CV
    filename